Comisie permanentă

Număr membri: 15-31

Domenii de activitate

constituționalitatea proiectelor de lege și a propunerilor legislative; reglementări în domeniul dreptului civil, penal, contravențional, procedură civilă, penală, administrativă, organizarea judecătorească; alte reglementări cu caracter precumpănitor juridic; probleme de disciplină parlamentară, incompatibilități și imunități.

Subcomisii

Subcomisia pentru monitorizarea executării hotărârilor Curții Europene a Drepurilor Omului

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2016 2015 2014 2013 2012 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 201 Înreg.video: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presa

Evenimente

2014

Camera Deputaților

Legislatura 2012-2016

Comisia juridică, de disciplină și imunități

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Ciucă Liviu-Bogdan ALDE  
2. Vicepreședinți Cupșa Ioan
vicepreședinte din 31 mar. 2015
PNL  
3.   Nica Nicolae-Ciprian PSD  
4.   Schelean-Șomfelean Valeria-Diana
vicepreședinte din 17 iun. 2014
PNL  
5. Secretari Peia Ninel
secretar din 3 oct. 2016
PSD 20.09.2016
6.   Varga Vasile
secretar din 2 noi. 2015
PNL  
7. Membri Adam Luminița-Pachel UNPR  
8.   Andronache Gabriel PNL  
9.   Bărbulescu Daniel-Ionuț PSD  
10.   Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE  
11.   Dumbrăvanu Paul PNL 13.10.2015
12.   Fenechiu Cătălin-Daniel PNL  
13.   Gorghiu Alina-Ștefania PNL  
14.   Ionescu Aurelian ALDE 08.10.2013
15.   Manolache Marius neafiliat  
16.   Marocico Ion Minoritati 11.03.2014
17.   Máté András-Levente UDMR  
18.   Mocioi Niculina PNL  
19.   Nicolicea Eugen PSD  
20.   Săvoiu Ionuț-Cristian PSD 13.05.2015
21.   Stragea Sorin Constantin PSD  
22.   Ștefănescu Elena Cătălina PSD 08.10.2013

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Vicepreședinți Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE   30.09.2014
2.   Nicolescu Theodor-Cătălin PNL 30.09.2014 25.03.2015
3.   Stragea Sorin Constantin PSD 11.03.2014 17.06.2014
4. Secretari Andronache Gabriel PNL 30.09.2014 02.11.2015
5.   Schelean-Șomfelean Valeria-Diana PNL 10.06.2013 17.06.2014

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Adam Ioan PSD   19.01.2015
2. Becali George PNL   29.05.2013
3. Cătăniciu Steluța-Gustica ALDE 18.10.2016 09.12.2015
4. Culețu Dănuț PNL 08.05.2013 01.04.2015
5. Diaconu Mihai-Bogdan neafiliat   08.10.2013
6. Drăgușanu Vasile-Cătălin PNL 03.02.2016 25.10.2016
7. Florea Daniel PSD   27.06.2016
8. Geantă Florian Daniel PSD   08.05.2013
9. Grosaru Mircea Minoritati   03.02.2014
10. Ibram Iusein Minoritati   16.03.2016
11. Iordache Florin PSD   21.12.2012
12. Mihăilescu Ion-Bogdan PSD   11.11.2016
13. Necula Cosmin PSD   22.06.2016
14. Nicolescu Theodor-Cătălin PNL   25.03.2015
15. Roman Victor PSD 21.12.2012 11.10.2016
16. Șcheau Ion PNL 01.04.2015 13.10.2015