Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Costel Alexe Versiunea pentru printare

Costel ALEXE
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 26 october 2020 - resignation - HCD nr.54/2020
replaced by: Iulian-Alexandru Muraru

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson (until nov. 2019)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until jun. 2020 deputy
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - since nov. 2018
 - until jun. 2020
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - until oct. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ukraine - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until oct. 2020 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:54 (in 52 plenary sittings)
Political declarations:43
Legislative initiatives: 54, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 198
Motions: 23

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 january 2021, 8:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro