Cristian GHINEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 14 iunie 2019 - demisie - HCD nr.27/2019
înlocuit de: Alin-Ionuț Arsu

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Secretar
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în iun. 2019 Vicelider - din sep. 2017
 - până în feb. 2018

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din oct. 2018)
Comisia pentru afaceri europene (din noi. 2017)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (sep. - noi. 2017)
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (până în sep. 2017)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (până în dec. 2018)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în iun. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina - până în iun. 2019
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă - până în iun. 2019
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă - până în iun. 2019